Gulasz wołowy: Tradycyjna receptura z knedlami

Jak przygotować uczciwy gulasz wołowy? Wypróbuj krok po kroku przepis na gulasz wołowy w garnku, który pokochasz.

Historia prawdziwego gulaszu wołowego

Historia gulaszu wołowego rozpoczęła się już w IX wieku na terenach dzisiejszych Węgier. Pierwotnie była to raczej sycąca zupa z mięsa, cebuli i papryki. Wywodząca się z węgierskiego słowa „gulya”, oznaczającego stado bydła, powstała nazwa potrawy „gulyás” (czyt. gujáš), od której był już tylko krok do naszego czeskiego gulaszu, jaki znamy dzisiaj.

Obecnie istnieją różne rodzaje gulaszu, np. wiedeński gulasz wołowy, lub gulasz to doskonałe danie.

Przepis na gulasz wołowy

Trudność:BeginnerCzas przygotowania: 20 minutaCzas gotowania:3 godzina Czas całkowity:3 godzina 20 minutaLiczba porcji:4 porcje

Podzielimy się z Wami przepisem na najlepszy gulasz wołowy, dopracowany w najdrobniejszych szczegółach, tak aby nawet początkujące gospodynie domowe mogły odnieść sukces. I idziemy do tego krok po kroku. Jak więc gotować gulasz wołowy na 4 porcje?

Składniki

Przygotowanie

  1. Plastry wołowiny na gulasz umyć pod bieżącą zimną wodą, osuszyć papierowym ręcznikiem i pokroić w kostkę o boku 2 cm.
  2. W dużym rondlu rozgrzej smalec i dodaj posiekaną cebulę. Pozwól mu tak zwanemu „zeszklić się” na średnim ogniu. Następnie zwiększ płomień do maksimum i dodaj posiekane mięso do cebuli. Od czasu do czasu mieszaj, aby nie przywarło do dna. Pożądane jest jednak, aby poszczególne kostki mięsa były zarumienione ze wszystkich stron. Mięso po chwili zacznie puszczać wodę, dlatego nie należy zmniejszać płomienia, aby woda ładnie odparowała. Jest to bardzo ważny etap dla przyszłego smaku i koloru gulaszu. Nie zapomnij zamieszać, aby nic się nie przypaliło, ale jednocześnie upewnij się, że mięso jest ładnie zarumienione. Dopiero wtedy zdejmij go z płyty grzejnej.
  3. Zagotuj pół litra wody w specjalnym garnku lub czajniku i trzymaj ją cały czas gorącą. Za chwilę będziesz go potrzebować.
  4. Teraz nadszedł czas, aby dodać mielony pieprz do mięsa. Zrób to poza palnikiem, ponieważ tylko w ten sposób możesz mieć pewność, że pieprz nie spali się szybko i nie stanie się gorzki. Mieszamy tak, aby rozpuścił się w tłuszczu i jednocześnie pokrył wszystkie kawałki mięsa.
  5. Po papryce dodajemy przecier pomidorowy, w który również zawijamy wszystkie kawałki mięsa, jednocześnie ponownie stawiając garnek na średnim ogniu. Dopraw solą i kminkiem. Gdy tylko naczynie zacznie bulgotać, stopniowo dodawać po trochu przygotowane pół litra gorącej wody i dokładnie wymieszać.
  6. Dobrze wymieszany spód gulaszu przykryć pokrywką, zredukować płomień do minimum i gotować na wolnym ogniu przez 2-4 godziny do miękkości. Dokładny czas zależy od jakości mięsa i wydajności urządzenia. Mieszaj od czasu do czasu i obserwuj poziom wody. W finale mięso powinno być lekko zanurzone, ale zdecydowanie nie powinno unosić się w wodzie.
  7. Oryginalna węgierska receptura nie zagęszczała potrawy. Do gulaszu dodajemy jednak trochę ikry, co daje doskonały sok gulaszowy. Do kubka wsyp dwie łyżki mąki i zalej je odrobiną zimnej wody. Mieszaj tę mieszaninę, aby nie było w niej grudek. Dopiero teraz do gulaszu dodać kilka łyżek gorącego soku mięsnego, ponownie wymieszać i przecedzić przez sitko do gulaszu. Od razu dokładnie mieszamy, aby nie powstały grudki. Mąkę należy gotować na małym ogniu przez kolejne 20 minut. Przez cały ten czas nie zapomnij od czasu do czasu zamieszać potrawy, ponieważ mąka będzie miała tendencję do przypalania się.
  8. Na chwilę przed końcem gotowania wciśnij czosnek w mięso i jednocześnie dodaj roztarty w dłoni majeranek.
  9. Jesteśmy na końcu gotowania. Przyszedł czas na degustację i możliwość posolenia potrawy.
  10. Ostatnim etapem przygotowania jest schłodzenie gulaszu. Nigdy nie przykrywaj go całkowicie pokrywką, zawsze pozostaw szczelinę, przez którą będzie się ulatniać para. Gulasz wołowy podaje się z knedlami chlebowymi, ale świetnie smakuje też ze świeżym pieczywem.
gulasz wołowy przepis
Źródło zdjęcia: Kojin / Shutterstock.com

Polecamy: Przepis na ćevapčići

Nasze babcie już mówiły, że gulasz jest najlepszy, gdy jest dobrze rozłożony, czyli na drugi, trzeci dzień po ugotowaniu. Spróbuj, a na pewno udowodnisz, że mieli rację. W sezonie letnich grillów i imprez ogrodowych bez problemu przygotujesz gulasz wołowy według naszego przepisu.

Jeśli lubicie gulasz w różnych odsłonach, koniecznie wypróbujcie przepis na klasyczny węgierski gulasz egedyński.


Inne ulubione przepisy

5/5 - (1 vote)
Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.