Jak długo gotować ziemniaki w skórce lub na puree?

Jak długo gotować ziemniaki to pytanie, z którym często spotykamy się podczas gotowania, chyba że jesteśmy pewni, jak długo gotować surowiec. Dajemy Ci świetne wskazówki, jak długo gotować ziemniaki, aby były dokładnie takie, jak lubisz i jak chcesz. Naucz się rozpoznawać składniki w kuchni i jak je przygotowywać.

Wypróbuj sprawdzone rady – jak długo gotować ziemniaki i przygotować smaczny obiad lub kolację.

jak długo gotować ziemniaki
Źródło zdjęcia: Sea Wave / Shutterstock.com

Wskazówki, jak długo gotować ziemniaki

Jak długo gotować ziemniaki w mundurkach

 • Czas gotowania: 15 – 25 minut, w zależności od wielkości ziemniaków, świeże ziemniaki wystarczają na 15 minut

Jeśli zdecydowałeś się na gotowane ziemniaki w skórce, nie zapomnij ich wcześniej dobrze umyć i dobrze oczyścić skórkę ziemniaków. Do gotowania używaj ziemniaków mniej więcej tej samej wielkości, aby były równomiernie ugotowane. Umieścić w garnku z zimną wodą, tak aby były całkowicie zanurzone.

Ta metoda gotowania ziemniaków zachowuje prawie wszystkie witaminy zawarte w ziemniakach.

Jak długo gotować puree ziemniaczane

 • Czas gotowania: co najmniej 25 minut

Puree ziemniaczane nie będą miały nic przeciwko, jeśli pozwolisz im gotować się nawet dłużej niż klasyczne ziemniaki z boku. Nie ma znaczenia, czy je rozgotujesz, bo i tak zamienią się w puree ziemniaczane.

Szefowie kuchni zalecają dodanie niewielkiej ilości wody z gotowania ziemniaków podczas przygotowywania zacieru, który zawiera wszystkie składniki odżywcze, które wyszły z ziemniaków podczas gotowania, a zwłaszcza zawartość potasu.

Jak długo gotować ziemniaki na sałatkę

 • Czas gotowania: co najmniej 25-30 minut dla większych ziemniaków w skórce, 15-20 minut dla ziemniaków w plasterkach

Standardowo większość z nas gotuje ziemniaki na sałatkę w skórkach. Najprostszym sposobem sprawdzenia stanu ugotowanych ziemniaków jest nakłucie ich widelcem lub nożem w celu określenia konsystencji, czy ziemniak jest jeszcze twardy, czy już się rozpada.

Co wpływa na czas gotowania ziemniaków

Gotowanie ziemniaków zależy przede wszystkim od tego, czy masz do dyspozycji świeże, młode ziemniaki ogrodowe lub czy pracujesz ze starszymi ziemniakami, które były przechowywane przez długi czas. W przypadku ziemniaków ważne jest również, jaki rodzaj gotowania masz w domu, ponieważ ziemniaki każdego rodzaju są gotowane inaczej przez długi czas.

Rodzaje gotowania ziemniaków

Na naszych rynkach dostępne są następujące rodzaje ziemniaków:

 • Ziemniak typu A – ziemniaki charakteryzują się gładką skórką i przeważnie wydłużonym owalnym kształtem. Ziemniaki te nadają się do gotowania jako przystawka, do sałatki ziemniaczanej lub do gotowania w skórce.
 • Ziemniak typu B – te ziemniaki są dosłownie uniwersalne w zastosowaniu. Podczas gotowania trochę się rozpadają i są lekko mączne.
 • Ziemniaki typu C – charakteryzują się przede wszystkim grubszą skórką, zawierają dużą ilość skrobi i dodatkowo rozpadają się na talerzu.

Czasami w sklepach można spotkać również ziemniaki oznaczone AB lub BC, które są zasadniczo odmianami przejściowymi i właściwości ziemniaków są mieszane zgodnie z podanymi grupami.

Jak prawidłowo gotować ziemniaki

Podczas gotowania zaleca się sprawdzanie gotowanych ziemniaków widelcem lub nożem w celu monitorowania ich konsystencji. Jeśli chcesz uniknąć rozgotowania, zawsze wyłączaj prawie ugotowane ziemniaki nieco wcześniej i pozostaw je w gorącej wodzie.

Aby ziemniaki były równomiernie ugotowane, staraj się zawsze kroić je na równe części, a jeśli gotujesz je w całości, wybieraj kawałki podobnej wielkości.

Najpopularniejsze dania ziemniaczane

Ziemniaki są nieodłącznym elementem naszej kuchni, używamy ich jako dodatek do dań głównych, ale także jako podstawowy składnik ciasta. Ziemniaki są głównym składnikiem placków ziemniaczanych.

Inne typowe dania przygotowane z ziemniaków to:

 • frytki,
 • tradycyjne puszyste pierogi,
 • paszteciki pasterskie,
 • placki z bryndzą,
 • i wiele więcej.

Wskazówki dotyczące czasu gotowania ziemniaków przydają się od czasu do czasu w kuchni każdemu, kto nie jest pewien, jak gotować ziemniaki. Skorzystaj z naszych sprawdzonych wskazówek, jak długo gotować ziemniaki i przygotuj je tak, jak lubisz najbardziej.

Źródło: lovepotatoes.co.uk, ewoluująca tabela.com


Inne ulubione przepisy

Oceń ten przepis
Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.