Sos koperkowy: Szczery i prosty przepis
Szczery sos koperkowy jak u babci. To klasyczne polskie danie. Wypróbuj uczciwy przepis na koperek.
Sosy należą do najpopularniejszych dań. Jednym z nich jest klasyczny sos koperkowy. Nie każdy ją lubi. Mogą być dwa powody. Albo nie podoba nam się to, że prawie wszystkie sosy przeczą ludzkiemu pragnieniu szczupłej sylwetki, albo źródłem „namiętności” jest sam koperek, zioło używane przez ludzi być może od niepamiętnych czasów.
Dlaczego warto wypróbować przepis na sos koperkowy?
Omówmy szczegółowo samo zioło i sos, a może zmienisz o nim zdanie. W końcu dobrze ugotowany luksusowy sos koperkowy nie musi być przyczyną wzdętych żołądków, rozpiętych spodni i szukania tabletek na zgagę.
Wspólnie ugotujemy szybką zupę koperkową ze świeżego koperku, tak pyszną, że po spróbowaniu przynajmniej zrewidujesz swoją negatywną opinię na jej temat. Jeśli masz określoną dietę, możesz również spróbować przygotować wegański koperek bez mięsa.
Sos koperkowy jest przygotowywany z kopru. Ta roślina jest bardzo aromatyczna i zawiera różne witaminy, które mają pozytywny wpływ na organizm człowieka.
Jak zrobić sos koperkowy?
Przepis na sos koperkowy
Przygotuj szybki sos koperkowy. Sprawdzony przepis, który Ci się spodoba. Zobaczmy więc, jak powstaje sos koperkowy.
Składniki
Przygotowanie
- Podstawą sosu koperkowego jest lekka zasmażka maślana. Postępujemy od podgrzania masła do powstania piany i wsypania mąki pszennej w stosunku 1:1 (1 łyżka mąki pszennej na 1 łyżkę masła). Wymieszać trzepaczką i pozostawić tylko pianę tłuszczową.
- Do zasmażki wlać około jednej trzeciej bulionu i intensywnie mieszać, aby nie powstały grudki. Po chwili bulion zamieni się w gęstą papkę. Dodaj kolejną jedną trzecią bulionu, a sos stanie się gęstszy. Korzystając z ostatniej części bulionu, dostosuj sos do pożądanej gęstości. (Sos musi być naprawdę gęsty, przez co zazwyczaj mamy problem z sosami śmietanowymi. Sos lepiej rozrzedzić)
- Po osiągnięciu optymalnej konsystencji sosu gotuj go przez co najmniej 20 minut, aby wszystkie składniki się połączyły i odpowiednio zagotowała mąka. Często mieszaj, aby nic się nie przypaliło. Jeśli na powierzchni pojawi się piana, usuń ją z sosu łyżką.
- Ugotowany sos można (ale nie trzeba) przecedzić przez durszlak do uzyskania odpowiedniej konsystencji. (Jeśli chcesz być gwiazdą kuchni, nie pomijaj tego kroku)
- Do sosu wlać śmietanę, wymieszać. Dodać ocet i sól do smaku i doprawić cukrem. Sekretem sukcesu są cieńsze, słodsze sosy.
- Dodaj koperek, wymieszaj i jeśli wszystko jest idealne, możesz rozpocząć serwowanie prostego sosu koperkowego.
Serwowanie sosu koperkowego
- Sos koperkowy podajemy z kluskami na zakwasie lub z ziemniakami. Innym odpowiednim połączeniem jest łagodny sos koperkowy z jajkiem na twardo i gotowanym mięsem.
Jak przygotować porządny sos koperkowy?
Podstawowymi składnikami sosu koperkowego są bulion, śmietana, ocet i koperek, z których można stworzyć absolutnie wspaniałe doznania kulinarne. Każdy surowiec ma swoją specyfikę, dlatego przyjrzyjmy się każdemu z osobna.
Rosół do sosu, uważaj na sól!
W celu uzyskania dobrego smaku sosu obowiązuje zasada: im mocniejszy bulion użyjemy, tym sos będzie smakował lepiej. Jeśli chcemy podać sos koperkowy do wołowiny, używamy wywaru z niego do przygotowania sosu. Idealnym rodzajem mięsa na sos jest wolno gotowana łopatka ze skórą.
Możesz użyć w zasadzie dowolnego domowego bulionu mięsnego, nawet rosołu z kurczaka. Świetne są również długo ciągnione buliony ze skrawków różnych rodzajów mięsa i kości. Ważne, żeby było naprawdę mocne, ale nie przesolone!
Sos koperkowy ze śmietaną
Prawie każdy kucharz używa śmietany do sosu koperkowego. Różnią się tylko rodzaje kremów. Opiszemy najczęściej stosowane, ich zalety i wady.
- Śmietana do ubijania (minimum 30% tłuszczu) – słusznie jest najczęściej stosowaną śmietanką do sosów. Dodaje delikatnego, wręcz delikatnego smaku, miękkości i wytrzymuje dłuższy czas gotowania. Można to tylko polecić! Małym minusem, a zarazem kontrargumentem zwolenników racjonalnej diety, jest wysoka zawartość tłuszczu, ale jak wiadomo tłuszcz jest nośnikiem smaku, więc dlaczego czasem nie „grzechem”?
- Śmietana do gotowania (10-12% tłuszczu) – ta śmietana ma konsystencję zbliżoną do pełnego mleka. Pomimo swojego imienia nie jest zbyt dobra w gotowaniu. Lubi się zbrylać i jest prawie za cienki. Jeśli nadal chcesz go użyć, to tylko na samym końcu gotowania. Albo lepiej trzymaj to w swojej kawie.
- Kwaśna śmietana– jeśli nie masz śmietany do ubicia, możesz jej użyć jako alternatywy. Soursop ma kilka „ale”. W sosie trzeba go bardzo dokładnie ubić trzepaczką, inaczej pozostaną w nim mleczne grudki. Ważny jest również wybór samej śmietany. Zawsze kupuj taki, który nie zawiera skrobi ani żadnych innych zagęszczaczy. Śmietanę należy zagęszczać w drodze naturalnej fermentacji, a nie sztucznie. Naturalny smak sprawi również, że sos będzie bardzo miękki, częściowo go zagęści, a dzięki swojej kwaskowatości zwykle nie ma potrzeby używania octu, co jednak w przypadku najlepszego sosu koprowego trochę szkodzi.
Wielu początkujących kucharzy spotyka się z faktem, że śmietana zastyga w sosie.
Powodem jest zwykle to, że śmietana i ocet trzymają się razem w jednym garnku. Dlatego najlepszą praktyką jest dodawanie octu na samym końcu gotowania i dopiero po śmietanie (patrz przepis).
Jeśli kiedykolwiek przydarzyła Ci się taka niedogodność, weź blender zanurzeniowy i dobrze wymieszaj z nim sos. Będziesz mile zaskoczony rezultatem, ale jeśli miałeś już koperek w sosie, po pracy miksera będzie go trudno znaleźć w sosie. Smak i konsystencja potrawy nadal będą idealne.
Koper jest najlepszy świeży
Od dawna wiadomo, że najlepszy sos koperkowy robi się ze świeżego młodego koperku, czyli z jego delikatnych listków, bo w sosie nie ma miejsca na łodygi. Wystarczy dodać go przed samym końcem gotowania, doprawić sos i szybko podawać.
Ziele będzie miało piękny kolor oraz niezrównany aromat i smak.
Jeśli jednak odstrasza Cię jego aromat, spróbuj szybko go sparzyć w durszlaku z gorącą wodą i natychmiast zanurz w zimnej lub lodowatej wodzie. Wrzenie ustaje, kolor pozostaje naturalny, a intensywny aromat zostaje zredukowany. Następnie wystarczy wysuszyć, posiekać i używać.
Spróbuj innych smacznych sosów. Przygotuj na przykład swoją ulubioną zupę pomidorową!
Jeśli nie masz świeżego kopru, możesz w ten sam sposób użyć mrożonego koperku, a jeśli go nie masz, możesz użyć koperku sterylizowanego. Ostrożnie odcedź napar, przepłucz koperek wodą, co pozbawi go części znacznej, czasem nawet ostrej kwaskowatości. I pomyśl o tym, kiedy dodasz ocet do sosu.
Lepiej wcześniej zagotować ocet
Ocet może ci się wydawać octem, ale wiedz, że tak nie jest. Do sosu nadaje się klasyczny ocet fermentowany. Jednak ocet fermentowany jest również najmocniejszym ze wszystkich octów, dlatego wskazane jest wcześniejsze zagotowanie go w specjalnym rondlu. Nie będzie już wtedy nieprzyjemnie śmierdziało i będzie miał zdecydowanie lepszy smak. Po tym czasie bez obaw można go użyć do zakwaszenia sosu.
Ciesz się posiłkiem!
Źródło: allrecipes.com
Inne ulubione przepisy